Çağlayan Cd. No: 106 Osmangazi/Bursa/Türkiye

Oluklu Mukavva Kutu

İnsanların yaşamları boyunca gereksinim odaklı olarak kullandığı ürünler var. Bu ürünlerin bir kısmı temel gereksinim olan ürünler iken bazıları ise ihtiyaç olduğunda kullanılmakta olan ürünlerdir. Bu tür gereksinim odaklı olarak kullanılabilecek olan ürünlerden bir tanesi de kutulardır. Nitekim kutu denilince insanların karşısına çok sayıda ürün çıkar. İş de onlardan bir tanesi de hemen her yerde karşımıza çıkan ve oluklu mukavva kutu adı verilen kutulardır. 

Oluklu Mukavva Kutu Özellikleri

Ana hatları ile oluklu mukavva kutu için bir şeyler söylemek gerekir ise şu bilgilere yer verilebilir: Bu kutular adından da net bir biçimde anlaşılabileceği oluklu türden yapılan kutulardır. Mukavva kâğıttan yapılan ürünler kategorisinde yer alırlar. Mukavva bilindiği gibi ürün özellikleri itibarı ile kâğıttan daha sert ve daha uzun süre dayanım gösteren bir kâğıt türüdür. Ölçü birimleri mm olarak tanımlıdır. Bu kutular +/- 3mm tolerans ile üretilirler. 

Bu kutular için kullanılan özel bir kâğıt vardır. Elbette ilgili standartlara göre üretilirler. Farklı boyları vardır. Oluk yönü hakkında bu noktada bilgi vermek gerekir ise kutuda olan olukların yönü çıkış yönüne dik olacak bir biçimde üretilirler. Standartlar bu biçimde üretilmesini ister. Oluklar sayesinde kutular rahat bir biçimde kapanırlar. 

Oluklu mukavva kutunun eni kutu kapatıldığı zaman kısa olan kısmıdır. Aynı biçimde kutunun boyu ise kutu kapatıldığında uzun olan kısmıdır. Oluklu mukavva kutunun yüksekliği ise tavandan tabana kadar olan ölçüdür. Tüm bu kriterlere göre de ebatları farklılık arz eder. Kulak birleştirme olgusu ise kutunun kapatıldığında kulak denilen parçaların dıştan ya da içten olacak bir biçimde bileştirilmesine verilen adlandırmadır.  Aksi istenmedikçe standart renkte üretilirler.

Oluklu Mukavva Kutu Çeşitleri

Üstte verilen bu bilgilerden sonra oluklu mukavva kutu çeşitlerinden de bahsetmek gerekir ise şu bilgilere yer verilebilir: Bu noktada insanların karşısına kullanım yerine ve talebe bağlı olarak pek çok çeşidi çıkar.  Yarıklı tipte olan oluklu mukavva kutular.  Piyasada en çok karşımıza çıkan geçmeli tipte olan oluklu mukavva kutular. 

Yine sıklıkla karşılaştığımız katlamalı tipte olan oluklu mukavva kutular, bükülmez tipte özel bir yapısı olan oluklu mukavva kutular, sürgülü tipte olan oluklu mukavva kutular ve de son olarak hazır birleştirilmiş tipte son derece pratik kullanımı olan oluklu mukavva kutulardır, bu kutu çeşitlerinin her birinin kendince bir kullanım şekli olduğu gibi, her birinin de kendi içinde bir üretim tekniği vardır. Yine ebatsal olarak da kendi içinde farklılıklar gösterebilir ve sipariş bazlı olarak üretilebildiği gibi, kimi üretici firmalar seri olarak da üretebilir durumdadırlar.

Oluklu Mukavva Kutu Kullanım Alanları

Oluklu mukavva kutu gündelik yaşamda pek çok yerde kullanılır. Kutunun ebatlarına göre muhtelif türden eşyaların içine konulması için kullanılan ürünlerdir. Özellikle taşınma sırasında en çok tercih edilen kutu türüdür. Yine üretilen gıda malzemeleri, kozmetik malzemeleri gibi birçok ürün de bu kutuların içine konularak ilgili adreslere gönderilir.  Yani kısaca kullanım alanı son derece geniştir.

Oluklu Mukavva Kutuların Fiyatları 

Son olarak oluklu mukavva kutu özelliklerinden bahsetmek gerekir ise şu bilgilere yer verilebilir. Diğer birçok ürün gibi oluklu mukavva kutular için de baştan net bir rakam verilmesi mümkün değildir. Üretici firmanın fiyat politikası fiyatları belirleyen en temel unsurdur. Bunun yanı sıra oluklu mukavva kutunun türü de fiyatları belirleyen bir diğer unsurdur. Ayrıca toplu ya tek alımı, satış noktası yani nereden alındığı da fiyatları değiştirir.