Çağlayan Cd. No: 106 Osmangazi/Bursa/Türkiye

Oksijen Emici

Gıdaların tadını ve tazeliğinin korunması adına oldukça etkili bir paketleme yöntemi oksijen emici (oxygen absorber) kullanımıdır. Bu madde sayesinde ambalaj içindeki oksijen miktarı emilerek %0.1 gibi son derece düşük bir oranın altına düşer. Gıdalar oksijenle ne kadar az temasa uğrarsa o kadar geç bozulurlar. Gıdaların oksijenle teması halinde ise hızla bozulur, küflenir, tat ve renk değişimleri oluşur. 

Oksijen Emici Ne Demektir?

Oksijen Emici (oxygen absorber), yer aldığı ortamdaki oksijeni emen ve çok düşük seviyeye indiren paket ya da emici etiketlerdir. Bu madde yer aldığı paketin içinde kalmış olan oksijeni emer ve gıdaların bozulmalarını önleyerek raf ömürlerinin uzamasını sağlar. En çok karşılaşılan şekli, minik gözenekleri bulunan küçük bir paket içinde olanıdır.

Oksijen miktarını azaltıcı pek çok çözüm yolu vardır ancak içlerinde en sağlıklı olan yol oksijen emici kullanımıdır. Doğal olduğu için de sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Bozulmaya elverişli olan doğal ürünlerde kullanımı daha çok tercih edilir ve kimyasal katkı maddesi kullanımı böylece engellenmiş olur.

Alışılagelmiş Paketlemeye Göre Oksijen Absorber Farkı Nedir?

 Paketleme yapmada kullanılan geleneksel yöntemler tüm oksijenin paket içinden uzaklaşmasını önlemede yeterli olmaz. Oksijen emilimi yeterli düzeyde yapılamamış paket gıdaların kısa sürede bozulması ve iadelerin olması normaldir. Vakumlu ambalajlar oksijen emilimini başarılı oranda emer ancak üründe şekil bozulmaları ve yumuşama meydana gelmesi gibi durumlar söz konusu olur.

Azon gazı ile paketleme yönteminde ise küf oluşumu maalesef yeterince önlenemez. Bir diğer yöntem olan karbondioksit gazı ile paketlemede ise gıdalarda ekşi ve asidik bir tat oluşarak koku değişimi meydana gelir. Tüm bu yöntemlerin yanında oksijeni en iyi şekilde emerek gıdaların ömrünü uzatan oksijen emici (oxygen absorber) paket içindeki oksijenin neredeyse sıfıra yakın olmasını sağlar.

Oksijen Emici Yenmesi Halinde Ne Olur?

 Oksijen emici (oxygen absorber) pek çok ülkede kullanımı uygun görülen bir maddedir. Toksik olmayan bu madde yanlışlıkla tüketilmesi durumunda size zarar vermez. Elbette oksijen emici bir besin değildir, yenmemesi gerekir. Ancak tedbir almak amacıyla çocukların yemesi halinde hekime başvurulması yerinde olacaktır. Paket içindeki gıdaya hiçbir zararı olmaz. Zaten içreğinde yer alan demir tozu dışarıya sızma yapmayacak bir materyal ile kaplıdır.

 Oksijen Emicilerin Kullanım Alanları?

 Oksijen emici kullanımı ile bakliyatlarda meydana gelebilecek olan nemlenmelerin önüne geçilir. Peynir, pizza, kek ve hamur işleri, ekmek, yufka, işlenmiş olan et ürünleri, kuruyemiş, ilaç, kahve, mantı, makarna, hayvan mama ve yemleri gibi ürünlerin ambalajlanmasında tercih edilerek tazelik sağlar ve raf ömrünü uzatır. Oksijen emici (oxygen absorber) kullanımı ile ambalaj içinde yer alan gıdalar oksijen ile temas etmez ve böylelikle küf oluşumu, gıdalarda kötü koku olmaz, tazeliğinde ya da renginde değişime meydana gelmez, acı tat oluşmaz ve yağ oksidasyonu meydana gelmez, böceklenme ve baharat oksitlenmesinin önüne geçilir.

Oksijen Emici Üretimi Yapan Güvenilir Bir Firma

 Oksijen emici (oxygen absorber), kullanımı yaygın olan gazlı paketleme yöntemi, yatay paketleme, termoform gibi bütün paketleme yöntemleri ile aynı anda kullanılabilir. Bu açıdan sistemde değişikliğe ihtiyaç duyulmaz.

Oksijen emici kullanmak için mevcut olan sisteme bariyer içeren bir film eklemek ve hava geçirmeyen paketleme yapmak yeterli olur. Firmamızın üretimini yaptığı pek çok üründen biri olan oksijen emici, gıdaların uzun ömürlü olmasını ve sağlıkla tüketilmesini sağlar. Müşteri memnuniyetini son derece önemseyen firmamız ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.